Regularność w tańcu

Taniec, szczególnie ten wymagający odpowiedniego przygotowania fizycznego wymagają regularności. Do tych stylów należą taniec jazzowy, współczesny czy klasyczny. Nawet jeżeli robisz to rozrywkowo, bardziej jako formę ruchu i przyjemnego zajęcia, po pierwszym miesiącu zajęć będziesz widzieć efekty. Jednak na tym etapie równie szybko te efekty się pojawiają, jak i znikają. Dlaczego warto zwrócić uwagę na regularność treningów, żeby ta praca opłaciła się na dłużej.

Regularne treningi początkujących

Jeżeli niedawno zacząłeś tańczyć, wszystko, czego uczysz się na zajęciach, jest nowe. Pozycje i kroki taneczne, a nawet niektóre ćwiczenia z rozgrzewek, wzmacniania i rozciągania nie są dla twojego ciała naturalne. Z każdym treningiem uczysz się prawidłowej postawy i techniki, poznajesz wszystko od podstaw. I pierwsze efekty zobaczysz dość szybko, bo zwiększy ci się zakres ruchów, a mięśnie staną się silniejsze. Coraz łatwiej będzie ci skoordynować niesymetryczne ruchy, poprawi się ich dynamika, nie mówiąc o postępach w “słyszeniu muzyki”, czyli poprawie twoich zdolności rytmicznych.

Jednak na tym etapie postępy te nie są jeszcze utrwalone, dlatego tak ważne jest regularne uczestniczenie w zajęciach. Twoje mięśnie i stawy nauczyły się wykonywać pewne ruchy, ale nie są one jeszcze dla nich naturalne. Dlatego wciąż musisz myśleć o pointach w passe, czy prostowaniu kolan w piruecie. Nie masz jeszcze w tym zakresie tak zwanej pamięci mięśniowej. Oznacza to, że jeżeli przestaniesz ćwiczyć, twoje ciało równie szybko “oduczy się” tego wszystkiego i będziesz musiał znów zaczynać od zera.

A co z zaawansowanymi?

Osoby, które tańczą od dłuższego czasu, są w nieco lepszej sytuacji. Ich ciało z naturalną łatwością wykonuje już wiele tanecznych kroków w pełnym zakresie. Nie muszą dużo myśleć, bo ich mięśnie pamiętają o większości szczegółów. O ile początkujące osoby uczą się pewnych ram tanecznych, ogólnych zasad poruszania się w tańcu, trening wieloletnich tancerzy opiera się na utrzymaniu posiadanych umiejętności i dodawaniu coraz trudniejszych elementów. Osoby te nie “oduczą się” w krótkim czasie techniki tanecznej, a nawet po latach przerwy ich ciało będzie potrafiło wykonać podstawowe kroki. Brak treningów znacząco wpłynie jednak na siłę ich mięśni, czyli utratę stabilności i dynamiki w tańcu. Jeżeli przestaną się rozciągać, po pewnym czasie zauważą również zmniejszenie zakresu ruchów. Nie będą mogły wysoko podnieść nogi, nie odchylą mocno pleców do tyłu, ich piruety nie będą już tak stabilne.

Zaplanuj swój rozwój w tańcu

Dlatego zarówno początkujący, jak i zaawansowani tancerze powinni świadomie planować swój taneczny rozwój. Nawet jeżeli jesteś amatorem i nie zamierzasz zostać mistrzem świata, postaraj się, żeby nauka tańca została z tobą na dłużej. Nawet w codziennych czynnościach mocne mięśnie, prawidłowa postawa i większy zakres ruchów są bardzo przydatne. Jeżeli więc decydujesz się na zajęcia taneczne, postaraj się uczestniczyć w nich regularnie — przynajmniej 1 lub 2 razy w tygodniu. Będąc na zajęciach, przykładaj się do ćwiczeń, żeby robić szybsze postępy. Nie znajduj wymówek i nie rób przerw co dwa miesiące, bo wracając po dłuższej przerwie, zaczynasz z niższego poziomu. Podejmij wyzwanie i niech wykupiony karnet będzie motywacją do pracy nad sobą.

Zaawansowani tancerze mają zazwyczaj już ten nawyk regularnego trenowania. Oni też mogą planować swój rozwój świadomie, na przykład decydując, nad czym chcą w danym tygodniu czy miesiącu pracować najbardziej. Oczywiście w czasie grupowych zajęć to nauczyciel decyduje o przebiegu zajęć, ale zawsze można wcześniej mu zasugerować, że jest coś, co chcesz poprawić. Nie znam instruktora, który byłby na takie sugestie zamknięty, więc warto pytać.

A co kiedy nie możesz być na zajęciach?

Oczywiście zdarzają się sytuacje, że nie mamy możliwości pojawić się na sali. Praca, choroba czy ważne egzaminy mogą czasem skutecznie pokrzyżować nasze treningowe plany. Szczególnym przypadkiem jest obecny stan zagrożenia epidemiologicznego. Co wtedy możesz zrobić, by dalej iść do przodu i rozwijać się tanecznie?

  • Jeżeli nie możesz być na zajęciach, sprawdź, czy twoja szkoła daje możliwość odrabiania zajęć. U nas zajęcia można odrabiać na innych grupach, a nawet innych stylach. Dzięki temu zawsze możesz nauczyć się czegoś nowego i rekompensujesz nieobecności.
  • Jeżeli nie możesz wyjść w domu, rób trening we własnym zakresie. W razie choroby postaw na coś mało obciążającego. Możesz też korzystać z lekcji i treningów online. My proponujemy takie rozwiązanie w czasie, kiedy studio jest zamknięte. W tej formie możesz też często korzystać z nauki innych stylów tanecznych i poszerzać swoje horyzonty.
  • W wakacje większość szkół tańca jest zamknięta. Poszukaj warsztatów lub obozów, które pozwolą ci się dalej rozwijać. Fajnym rozwiązaniem jest połączenie warsztatów w innym mieście z wakacyjnym wyjazdem. Możesz też wykorzystać inne formy treningów: fitness, jogę, pilates, siłownię — które są dostępne w tym okresie.

Gorąco zachęcam wszystkich moich tancerzy, a także tych którzy tańczyć by chcieli lub tańczą gdzie indziej, ale chcieliby spróbować jazzu, techniki, stretchingu lub wzmacniania dla tancerzy, do udziału w domowych zajęciach online. To forma kursu mailowego, podczas którego dostajesz nagrania treningów do wykonania w domu, a także dostęp do zamkniętej grupy, w której możesz się skonsultować ze mną i innymi uczestnikami zajęć. Przeczytaj więcej i zapisz się tutaj.